Marmaray'da büyük sürpriz!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


|SeYYaH|

Rektör
Katılım
12 Mar 2011
Mesajlar
13,939
Puanları
113
Marmaray'da her istasyona ayrı konsept!
Asrın projesi olarak nitelendirilen ve 29 Ekim'de açılacak Marmaray'ın, 5 istasyonunun her biri ayrı bir konseptle dekore edilecek. Kazlıçeşme İstasyonu erguvanlarla renklendirilip, kaz motifleriyle süslenecek. Yenikapı İstasyonu ise arkeolojik eserlerin, replikalarının ve resimlerinin sergileneceği "Müze İstasyon" olacak.

76 kilometrelik Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi'nin Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye kadar olan ve projenin esasını teşkil eden 13,6 kilometrelik bölümü tamamen yerin altından ve İstanbul Boğazı'nın tabanına yerleştirilen tüplerden oluşacak.

Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray, Cumhuriyet'in ilanın 90'ıncı yılının kutlanacağı 29 Ekim 2013'te Ankara-İstanbul (Pendik İstasyonu) Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak hizmete açılacak.

Hizmete alınması için geri sayımın sürdüğü Marmaray'ın 5 istasyonunun her biri ayrı bir konseptle dekore edilecek. İlk istasyon Kazlıçeşme, İstanbul'un simgesi erguvanlarla renklendirilecek ve kaz motifleriyle süslenecek.

Yedikule Arkeoparkı'nın hemen yanında yer alacak ve bir transfer merkezi gibi çalışacak Yenikapı İstasyonu, arkeolojik eserlerin replikalarının ve resimlerinin sergileneceği "Müze İstasyon" konseptiyle düzenlenecek.

Sirkeci İstasyonu tamamen yer altında kazılan tünellerde yer alacak ve bir tünel istasyon olacak. Burası da tarihi yarımada ve Gülhane Park ile uyumu bir konseptte işlenecek.

Denizin kenarında ama tarihin de şahitliğinde bir konumdaki Üsküdar İstasyonu'nu ise türkuazlar süsleyecek.
Ayrılıkçeşme İstasyonu'na ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından sanat yapıları konacak.


Projenin maliyeti 9,3 milyar lirayı bulacak

Marmaray Projesi kapsamında denizin yaklaşık 60 metre altındaki tüneller, ray serimi montajı ve istasyonların betonarme imalatları tamamlandı. Toplam 13 bin 558 metre tünel (bin 387 metre batırma tüp), 63 kilometre banliyö hat, üçüncü hat ilavesi, üstyapı ve elektromekanik sistem yenilenmesi demiryolu aracı imali yapılacak olan projenin, 8 milyar 68 milyon 670 bin lirası kredi olmak üzere toplam maliyetinin 9 milyar 298 milyon 539 bin lirayı bulması bekleniyor.


Tarihi eserler sergilenecek

Marmaray'da çalışmalar, 2004'de Arkeolojik Kazı Başlatma töreniyle başladı. Marmaray kazılarında İstanbul hatta dünya tarihine ışık tutacak birçok eser gün yüzüne çıkartıldı. İstanbul tarihini 8500 yıl geriye MÖ 6500'lü yıllara götüren ilk İstanbullunun iskeleti, 8500 yıllık ayak izleri ortaya çıkartılırken, dünya literatüründe geçen ama izine bir türü rastlanamayan Thedesius Limanı Yenikapı'da bulundu. Yenikapı kazılarında ulaşılan "milenyum limanı" da denilen bu alanda 37 batık gemi bulundu. Bu gemilerden en dikkat çekeni ise "12 nolu batık" denileni, yüküyle battığı günkü haliyle gün ışığına çıkarıldı.

Marmaray Projesi kapsamındaki arkeolojik kazılar ile buluntuların kaldırılması işlemleri geçen yıl tamamlandı. Bu işlemler 126 milyon lira harcandı. Kalan tasnif işlemlerinin de tamamlanması sonrasında bu tarihi değerler, Yenikapı 100 ada olarak nitelendirilen bölgede kurulacak Arkeopark'ta ve Marmaray müzesinde sergilenecek.kaynak
 

muratteas

Dekan
Katılım
11 Şub 2009
Mesajlar
9,635
Puanları
48
Bu beş istasyonu açılıyor ama biran once Halkalı-Gebze arası tamamen açılmalı.
 

acabuco4

Profesör
Katılım
26 Eki 2008
Mesajlar
4,008
Puanları
38
'İstemezük' zihniyeti nerede, göremedim. Hayırdır inşAllah.
 

friendly

Rektör
Katılım
19 Mar 2009
Mesajlar
11,900
Puanları
113
Konum
İstanbul
2015'in sonuna kadar bütün istasyonları açılmış olacak,
Hayırlısı olsun inş...
 

kaptan_07

Asistan
Katılım
22 Nis 2009
Mesajlar
195
Puanları
18
vatana millete hayırlı uğurlu olsun. çok geriden geliyoruz ama öne geçecez inşallah
 

Karargaht

Dekan
Katılım
14 Kas 2007
Mesajlar
9,284
Puanları
48
Projeye karşı çıkanları acil çıkış diye çıkartacaksın denizin içine...
 
Üst
stat counter