Memleketimizde Son Model Telefon Almak!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

halil007

Doçent
İçim dolu. Basit bir telefon ki aramak, müzik dinlemek, video izlemek, oyun, video çekmek, düzenlemek, yazmak, okumak ve saire işler için, basit bir telefon niçin büyük bir mesele haline geliyor; niçin bizleri -alamadığımız için- üzüyor? Niçin almamamız için lüzum olan tüm kısıtlamalar peyda ediliyor? Daha büyük meseleler için düzünmemiz lazım gelir iken niçin bizler burada takılı kalıyoruz? Kadim zamanlarda en değerli paraya sahip iken şimdi niçin yavaş yavaş en değersiz olana gidiyoruz? Haydi geçelim bunları, piyasalar falan. Lakin niçin kolaylıklar sağlanmıyor?

PARAzitCELL

Profesör
Modaya biraz da şeytana uyuyor insan... Ama hayatın kıymetini bilen ve anlamını çözen az sayıdaki bilinç sahibi insanlar, akıllı olanlar başkalarının piyasasında oyuncak olmazlar, kendi kaderlerinde başrol oynadıkları gibi başkalarının kaderlerinde de kahraman olurlar!

Amaç hayatı en değerli, kıymetli bir sonla bitirebilmek olmalıdır, başkalarını zengin etmek veya onlara kölelik etmek için değil...
Mesaj otomatik birleştirildi:

7-8 sene sonunda 2500 tl lik bir bilgisayar aldım, topladım (imkanım 10.000 tl lik bilgisayara da yetiyordu) ama ihtiyaç meselesi dedim ve nefsimi dizginledim :) Modaya kesinlikle inanmadığım gibi tapacak kadar da taraftarcılık - holiganizm içinde olmadım... Bunu kendimi beğenmek için değil ama yanlışlarımın yanında yaptığım doğrulardan gördüğüm için yazmak istedim .

Son düzenleme:

halil007

Doçent
Modaya biraz da şeytana uyuyor insan... Ama hayatın kıymetini bilen ve anlamını çözen az sayıdaki bilinç sahibi insanlar, akıllı olanlar başkalarının piyasasında oyuncak olmazlar, kendi kaderlerinde başrol oynadıkları gibi başkalarının kaderlerinde de kahraman olurlar!

Amaç hayatı en değerli, kıymetli bir sonla bitirebilmek olmalıdır, başkalarını zengin etmek veya onlara kölelik etmek için değil...

7-8 sene sonunda 2500 tl lik bir bilgisayar aldım, topladım (imkanım 10.000 tl lik bilgisayara da yetiyordu) ama ihtiyaç meselesi dedim ve nefsimi dizginledim :) Modaya kesinlikle inanmadığım gibi tapacak kadar da taraftarcılık - holiganizm içinde olmadım... Bunu kendimi beğenmek için değil ama yanlışlarımın yanında yaptığım doğrulardan gördüğüm için yazmak istedim .
Elbette. Her sene model değiştirilmesine, moda diye kullanat haline gelmesine ben de karşıyım. Lakin bunların gayrısında istesek de alamıyoruz; en azından belli bir kitle. Operatörlere, bankalara, şunlara bunlara kısıtlar getirildi. Dolar 6'ya sokuldu. Eskiden alabilecek ümidi var iken şimdi o da kalmadı. Bu yalnız telefonlar için değil, diğer her şey. Negatif Hazcılığı savunsak da.

Leand

Profesör

Ne modası kardeşim burda yemediğimiz haltların faturası bize kesiliyor en pahallı şeyler burada, tepki göstermeyenler burada, tabi ki lüzumsuz olan şeylere para harcamamak bir erdemdir.
Ama birde şöyle bak yarınımız belli değil her şey pahallı, her şey erişilmez ülke kıtlık yeride değil dünyanın en ahlaksız eğitilmez toplumuda değiliz ama her şey pahallı erişilmez biliyorsunki canının istediği bir şeyi almaya kalksan birilerinin diyetini ödemiş olacaksın. Soru şu biz bunları hakedecek ne halt ettik, koyun sürüsündende olmadık suç ne?

halil007

Doçent

Yedi sekiz sene öncenin 2500 lirası şimdinin 8500 lirası. Ah keşke o zamanlar yetiskin olsa idim de şahsi bilgisayarimi alsaydim. Bu arada ben fakülte talebesiyim. Adamakıllı bir çalışma hayatım yok. Lakin bu ümitsizlik -calisarak dahi hak edilen parayi kazanamamak- çok koyuyor. Allah'tan dilerim memleketimiz iktisadi olarak inkişaf eder de insanimiz refah ile yaşar.

Leand

Profesör
Yedi sekiz sene öncenin 2500 lirası şimdinin 8500 lirası. Ah keşke o zamanlar yetiskin olsa idim de şahsi bilgisayarimi alsaydim. Bu arada ben fakülte talebesiyim. Adamakıllı bir çalışma hayatım yok. Lakin bu ümitsizlik -calisarak dahi hak edilen parayi kazanamamak- çok koyuyor. Allah'tan dilerim memleketimiz iktisadi olarak inkişaf eder de insanimiz refah ile yaşar.

Hoca bak bu telefon 1800tl ve 5 senelik bir telefon dışarda acaba bu telefon 100$ ediyormu (?) acaba bu telefon çıktığında ne kadardı (?) ben sana söyleyeyim mi? 1500/1600 civarı bir şeydi (!)

F1kan

Profesör
İçim dolu. Basit bir telefon ki aramak, müzik dinlemek, video izlemek, oyun, video çekmek, düzenlemek, yazmak, okumak ve saire işler için, basit bir telefon niçin büyük bir mesele haline geliyor; niçin bizleri -alamadığımız için- üzüyor? Niçin almamamız için lüzum olan tüm kısıtlamalar peyda ediliyor? Daha büyük meseleler için düzünmemiz lazım gelir iken niçin bizler burada takılı kalıyoruz? Kadim zamanlarda en değerli paraya sahip iken şimdi niçin yavaş yavaş en değersiz olana gidiyoruz? Haydi geçelim bunları, piyasalar falan. Lakin niçin kolaylıklar sağlanmıyor?
Ekonomi böyle yönetilirse, yarın olmadan en güzel gün " bugün olarak " kalır.

Bunlar en güzel günler, daha ekonomin gerçekleriyle yüzleşmedi ülkemiz. Yıllardır

Leand

Profesör

Bunlar en güzel günler, daha ekonomin gerçekleriyle yüzleşmedi ülkemiz. Yıllardır
Oo f1kan hocam hoşgeldiniz göremiyoruz sizi burda. Belki bilmezsiniz beni ama ben foruma kayıt olmadan önce takip ederdim buraları sonra dedim bende yazayım biraz :D

F1kan

Profesör
Oo f1kan hocam hoşgeldiniz göremiyoruz sizi burda. Belki bilmezsiniz beni ama ben foruma kayıt olmadan önce takip ederdim buraları sonra dedim bende yazayım biraz :D
Hoş geldin güzel kardeşim, işten güçten vakit buldukça arada girebiliyorum ancak.

halil007

Doçent

Hoca bak bu telefon 1800tl ve 5 senelik bir telefon dışarda acaba bu telefon 100$ ediyormu (?) acaba bu telefon çıktığında ne kadardı (?) ben sana söyleyeyim mi? 1500/1600 civarı bir şeydi (!)
Eskiden adi mal diye nitelendirdiklerimizi simdi uygun fiyatli diye satiyorlar. Misal iPad Mini 2 ilk ciktiginda 600 lira gibi bir seydi. Simdi ikinci eli 600. 6 senelik tablet. Disarida boyle mi? Tl karsiligi evet. Tl karsiligi.

Gecenin ardinda yine gece var.

F1kan

Profesör
Eskiden adi mal diye nitelendirdiklerimizi simdi uygun fiyatli diye satiyorlar. Misal iPad Mini 2 ilk ciktiginda 600 lira gibi bir seydi. Simdi ikinci eli 600. 6 senelik tablet. Disarida boyle mi? Tl karsiligi evet. Tl karsiligi.

Gecenin ardinda yine gece var.
Gece de hiç yoksa bir "Ay" vardır. Az da olsa önünü görürsün.

Biz Ay'ı bile özelleştirdik.

F1kan

Profesör
İsveç, Silivriden'den daha soğuk merak etme dostum.

Administraktör

Audiophile
Yönetici
Mod. Adayı
O zamanlar asgeri ücret 500 küsür TL idi. Hatırlatmam gereken ufak bir ayrıntı sanırım bu. Açıkcası hiç asgeri ücrete çalışmadım(okurken askeri ücretin daha altına çalışmıştım) ancak o zamanda hayat kolay değildi. Eğer bu ülkede doğup bir yaşam sürmek istiyorsan zamanında çalışacaksın. İyi bir üniversite kazanıp ya kendi startup projeni kuracaksın yada yurtdışına çıkacaksın.

POH

Asistan
Öncelikle başlığı Alamamak diye değiştir.
Üzülüyormuşuz
Bu insanların üzüntüsü insan yerine konmamak. Daha büyük meseleleri düşünmeliyiz diyorsun da, anlamadığın nokta şu. Daha bu insanların bir telefon almaya gücü yetmiyor.
Aynı şartlarda bir başka ülkede çalışan birey bu cihazlara maaşının neredeyse yarısıyla ulaşıyor. Ama bu ülkede o iş olmuyor. İnsanların canını sıkan bu.
Öyle her şey bitti, bir telefon derdiniz mi kaldı demeyle olmuyor yani, eğer bunu söylüyorsan bunun ötesini göremiyorsun demek.

insanimsi

Profesör
Yasaklı
hocam ben hala nokia 1100 kullanıyorum ve telefon ihtiyacı duymuyorum da
insanları telfon alma hırsı sadece popüler olmak mobil aygıtlarda durum ful böyla(tablet telefon)
diyeceksiniz whatsapp ı nasıl kullanacağız
gidip iphone xr ı 10000tl ye almıyacaksınız sonra gidip en ucuzundan android alacaksınız koymuşlar telefona 12 gb ram ne işineyarıyor sadece youtube den makyaj videosu izleyeceksin srrver çalıştırmayacaksın ,render almayacaksın ki evdeki kasam gt630 i7 3770 8 gb ram bilgisayrda 2 k render alınıypr belki ekran kartı değiştirilebilir değişmese bile starcrat 2 açar.Ha diyeceksn oyun oynuyorum pubg yi de evde oyna sistemin kötü ise mobil versiyonunu oyna bir telefona çok par vermeye gerek yok hatta en gereksizşey bu zaten :)

astegon

Profesör
Kapitalizm sizden "para harcamanızı" ister. Bunu da bu şekilde yapıyor işte gençler.

Konu "Neden biz pahalıya alıyoruz" değildir, konu "Biz neden doğru düzgün bir vergi sistemine sahip değiliz"dir bence.

Bugün kimseye "Sen bu parayı nereden buldun ulan!" diyemiyoruz.

bunu dediğimiz zaman inanın her şey düzelecek.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
stat counter