Motoroladan LTE atağı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


wwhirlwind

Profesör
Katılım
21 Ara 2006
Mesajlar
2,314
Puanları
0
Motorola’dan yapılan açıklamayla önümüzdeki yıl çıkacak ürünlerde Uzun Vadeli Evrim (Long-Term Evolution – LTE) çözümlerinde 700 MHz ve 2,6 GHz frekans bantlarını kullanan ürünlere yer verileceği duyuruldu. Motorola’nın LTE çözümlerine sahip ürünleri, operatörlerin şebekelerinin kapsama alanı ve kapasitelerini artırmalarına yardımcı olacak; gelişmekte olan mobil geniş bant hizmetleri talebine yanıt vermelerini kolaylaştıracak.

Kablosuz geniş bant teknolojisinin gelişiyle birlikte frekans bantlarında daha fazla yer açmak gerektiği hem Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), hem de devletlerin mevzuatları düzenleyen kurumlarınca kabul ediliyor. Motorola yakında çıkaracağı ürünlerde LTE için hem günümüzde kullanılmakta olan, hem de gelecekte kullanılması planlanan frekans batlarından yararlanarak şebeke operatörü olan müşterilerinin bu konudaki ihtiyaçlarına cevap vermeyi planlıyor. Belirli frekans ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerin ticarileştirilme takvimini, dünya genelindeki 4G frekans lisanslandırma trendleri ve tek tek müşteri talepleri belirleyecek.


Avrupa Servis Çözümleri Satış Direktörü Alper Türken “Artık tüm dünyada kablosuz iletişim operatörlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için 700 MHz bandında LTE kullanmanın şart olduğu kanısındayız. Ayrıca, küresel pazarda önceden frekans almış bulunan operatörlerin ihtiyaçları için de 2,6 GHz frekans bandında LTE’ye mutlak bir talep var. Türkiye’de de lisans sürecinin bu gelişmelere paralel olarak ilerleyeceğini umuyoruz” diyor.

Motorola halen Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik bölgelerindeki operatörlerle LTE’nin denemelerini yapıyor. Bu denemelerden elde edilecek bilgiler, Motorola’nın OFDM alanındaki uzmanlığı ve WiMAX şebekelerini kurma ve yönetmedeki liderliğinden gelen tecrübe ile birlikte, şirketin LTE çözümleri portföyünün geliştirilme ve olgunlaştırılmasına büyük bir katkı sağlayacak.

Motorola’nın LTE baz istasyonu çözümü, şirketin ortak platform noktası kontrol ünitesini içeriyor. WiMAX 802.16e ve LTE’nin yanı sıra çeşitli telsiz frekansı antenlerince de paylaşılan bu platform farklı müşteri ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Portföy kapsamındaki şasili-montajlı vericiler, uzak uç vericileri ve anten kulesi vericileri hem mevcut GSM, UMTS ve CDMA frekans bantlarında, hem de yeni sağlanacak frekans bantlarında çok çeşitli LTE kurulum seçeneklerini destekleyebiliyor. Motorola’nın esnek eNode B mimarisi birçok frekans bandının ufak miktarda yatırımla desteklenmesine olanak sağlıyor.


http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=21281
 
Üst
stat counter