Römorkör faciasında ‘gemi dalgası’ iddiası

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


PatavatsiZ

Doçent
Katılım
15 Mar 2013
Mesajlar
721
Puanları
16
[h=2]10 kişinin ölümüne neden olan Değirmendere Römorkörü'nün yan yatmasına, bir mayın tarama gemisinin denize indirilme işlemi sırasında oluşturduğu dalganın neden olabileceği belirtildi[/h]


İzmir'de, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Alaybey Tersanesi'nde bakımda olan TCG Değirmendere Römorkörü faciasıyla ilgili soruşturma, askeri savcılık tarafından sürdürülüyor. 10 kişinin yaşamını yitirmesi, 17 kişinin de yaralanması olayı ile tutuklanan havuz mühendisi sivil personel Ö.U. ve havuzdan sorumlu görevliler ifade verdi. Değirmendere Römorkörü ile birlikte aynı havuzda bulunan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na hizmet veren bir mayın tarama gemisinin, denize indirilme işlemi sırasında dalga oluşturduğu, havuzun balans ayarını bozduğu, kazanın da bu yüzden meydana gelmiş olabileceğinin ifadelerde yer aldığı öğrenildi. Askeri savcı, bilirkişilerden gelecek raporları değerlendirdikten sonra iddianameyi tamamlayacak.

10 kişi şehit oldu
Karşıyaka Alaybey Askeri Tersanesi'nde, 23 Aralık 2013'te meydana gelen faciada, Mersin bölgesinde görevli donanmaya bağlı Değirmendere Römorkörü, bakımının ardından denize indirilirken Y128 numaralı havuzda yan yattı. Kazada, Astsubay Başçavuş Veysel Gündoğdu, erler Süleyman Mert Paşalı, Fehmi Kocaman, Alican Bülbül, Semih Sözen, Serdar Baloğlu, Rıdvan Çöpçü, Yavuz Arslan, işçiler Cafer Kırbaş ve Ercan Biçer şehit düştü. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, İzmir Tersanesi'nde havuzda bakımda olan TCG Değirmendere Römorkörü'nün dalış esnasında henüz bilinmeyen bir sebeple sağ tarafa yan yatmak suretiyle alabora olduğu ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Raporlar bekleniyor

İzmir'deki Alaybey Askeri Tersanesi'nde, denize indirilirken yan yatıp alabora olan Değirmendere Römorkörü faciasından sonra havuzlama mühendisi Ö.U. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kazayla ilgili askeri savcının başlattığı soruşturma kapsamında ifade veren Ö.U ile havuzdan sorumluların ifadesi alındı. Sorumluların, römorkör ile birlikte aynı havuzda bulunan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na hizmet veren mayın tarama gemisinin denize indirilme işlemi sırasında dalga oluşturduğu, havuzun balans ayarını bozduğu, kazanın da bu yüzden meydana gelmiş olabileceği yönünde ifade verdikleri iddia edildi. Askeri savcı, bilirkişilerden gelecek raporları değerlendirdikten sonra iddianameyi tamamlayacak.
Türkiye'yi yasa boğan kazanın ardından İstanbul ve Gölcük tersanelerinden gelen aralarında sivil ve askeri mühendislerin bulunduğu bilirkişilerden oluşan ekipler incelemelerini büyük ölçüde tamamladı. Mühendislerin, geminin iç bölümlerinde inceleme yaptıktan sonra hazırlayacakları raporları askeri savcıya verecekleri belirtildi. Öte yandan, İzmir Tersanesi'nde yan yatan römorkörün kaldırılması için gönderilen yüzer vincin bir süreden beri aynı tersanede bakım için sırada beklediği iddialar arasında yer aldı.

İskeleye çekildi
Kazada yan yatan TCG Değirmendere Römorkörü, Gölcük Tersanesi Komutanlığı'ndan 600 tonluk vincin gelmesiyle 13 Ocak'ta başlayan çalışmalar sonucunda eski konumuna getirildi. İçinde bulunduğu havuza su doldurulan römorkör, kontrollü şekilde havuzdan çıkarıldı. Römorkörün çekici teknelere bağlı olarak hareket ettirildiği görüldü. Çalışmalar sırasında güvenlik tedbirlerinin de alındığı gözlendi. Havuzdan çıkarılan römorkör, yine çekici teknelerin yardımıyla denizde yüzdürülerek tersanedeki iskeleye çekildi.

Kaynak= http://www.yeniasir.com.tr/UcuncuSayfa/2014/01/21/romorkor-faciasinda-gemi-dalgasi-iddiasi
 
Üst
stat counter