SDN Cevaplıyor #170 - Tüm soruları cevaplıyoruz!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


VECTORRR

Dekan
Yasaklı
Katılım
10 Tem 2018
Mesajlar
5,068
Puanları
113
Konum
Türkiye Cumhuriyeti
Geçen yıl da profilinize yazmıştım ancak sanırım görmediniz: Hakkı Alkan

Profilinize yazdığım mesaj biraz da bu konu ile ilgiliydi: Linux (özellikle de Pardus) alanında SDN'de haber, makale ve video üretebilecek arkadaşlar arıyorum!

Bu konu ile ilgili bildiklerimi ve düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

Bildiğim kadarıyla özgür yazılım terimi 1980'li yıllarda oluşturulmaya başlandı. Özgür yazılım terimini 1980'li yıllarda Richard Stallman'ın öne çıkardığını söyleyebiliriz. 1990'a gelindiğinde kullanıcı alanı yazılımların çoğu GNU Projesi tarafından tamamlanmıştı. 1990 yılına gelindiğinde çekirdek eksikti. GNU Hurd ile bu eksiklik giderilmeye çalışıldı ancak GNU Hurd bildiğim kadarıyla istenilen seviyeye gelemedi. 1991'e gelindiğinde o zaman Finlandiyalı bir öğrenci olan Linus Torvalds, Linux çekirdeğini oluşturmaya başladı. Linux çekirdeği popülerleşmeye başladı. 1996 yılına gelindiğinde Linux çekirdeğine özgür olmayan yazılımlar -sanırım opsiyonel- eklenmeye başlandı. Bu belki kullanıcılar için gerekliydi. Daha sonra Linux-libre çekirdeği oluşturuldu. Bildiğim kadarıyla bu çekirdek az sayıda dağıtım tarafından kullanılıyor. Bildiğim kadarıyla bu Linux çekirdeğindeki özgür olmayan yazılımlar bazı donanımların çalışmasına yarıyor. Bu da Linux'ta bazı donanımlar çalışırken Linux-libre'de çalışamayabileceği anlamına geliyor. Bu konuların yukarıdaki bağlantıyla pek bir ilgisinin olmadığını düşünmekteyim ancak yine de bahsetmek istedim.

1998 yılında Açık Kaynak İnisiyatifi (Open Source Initiative) kuruldu. Bundan sonra da bildiğim kadarıyla "açık kaynak" terimi hızla yaygınlaşmaya başladı. Açık kaynak ile özgür yazılım terimleri çoğu zaman benzer şeyler olsa da bazı durumlarda ayrılabildiği noktalar da vardır. Bunu bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz: Why Open Source Misses the Point of Free Software - GNU Project - Free Software Foundation

Özgür yazılım bence açık kaynaktan daha iyidir ve bunun daha doğru olduğunu düşünüyorum. Maalesef açık kaynak, özgür yazılımdan daha fazla anılıyor. Ek olarak özgür yazılımın kullanıcıların özgürlüğünü daha çok savunduğunu düşünüyorum.

Bu olaylardan daha sonra "tivoizasyon" ortaya çıktı: Why Upgrade to GPLv3 - GNU Project - Free Software Foundation

Bu konu hakkında da bildiklerim şu şekilde: GPLv2 kullanıcıların özgürlüğünü koruyacak şekilde tasarlanmıştır ancak tivoizasyon yüzünden bir özgür yazılımın -muhtemelen GPL ile lisanslı bir yazılım- değiştirilmiş sürümü, tivoize donanımda çalışamayabiliyor. Bu gibi örnekler bildiğim kadarıyla çok var. Muhtemelen yazmayacağım çünkü yetişmeme olasılığı var.

Bu arada gördüğüm kadarıyla ProtonMail'i yasaklamışsınız. Ne kadar iyi gizlilik sağlıyor bilmiyorum ancak ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla web istemcisi özgür yazılım: ProtonMail/WebClient

Ek olarak "Linux" bölümünün "GNU/Linux" olarak yeniden adlandırılmasını ve bölüm açıklamasındaki "açık kaynak" teriminin kaldırılmasını istemiştim ancak görünen o ki kaldırılmadı.

Kullanıcıların özgürlüğünü savunacak olarak bence GNU Projesi'dir. Çoğu kullanıcı gözlemlediğim kadarıyla Linux çekirdeğini bilirken GNU Projesi'ni bilmemektedir. Eğer işletim sistemi GNU bileşenlerinden ve Linux çekirdeğinden oluşuyorsa bence GNU/Linux olarak adlandırılması daha doğrudur: Why GNU/Linux? - GNU Project - Free Software Foundation

Şimdilik bu kadar yazabiliyorum. Umarım yararlı olmuştur.
Kimse 2 saat bunu okumaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada Full telefon ile ilgili şeyler biraz başka şeylerden bahsedin.:D
 

EE7CR7

Üyecik
Katılım
2 Tem 2019
Mesajlar
4
Puanları
1
abi haklısınız yeni ıphone çıkıcak ama pasaport kayıtlı uygun fiyata yeni ıphone alma şansım olmıycak bu nedenle alsam xs max iyi olmaz mı ?
 

ishak042

Profesör
Katılım
11 Haz 2018
Mesajlar
1,432
Puanları
113
Konum
konya
Vestel z30 neden Z20 den daha kötü olmuş ve fiyatı pahalı?
 
Üst
stat counter