SDN Programlama Kafe

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

kmurat

Dekan
Video'ları neden iptal ediyorsun? Kalsınlar, daha sonraları da bulup izleyenler olur.

Ben Kenobi

Dekan
Arkadaşlar Qt için Windows platformuna MinGW 64 bit hem de hepsi en son sürüm otomatik derlenmiş halinin nasıl yükleneceğini buldum.
Öncelikle şu siteden MSYS2 Shell programını indiriyorsunuz.
MSYS2 homepage

Daha sonra şu komutu çalıştırıyoruz.
Kod:
pacman -Syu
Bu komut sonunda pencereyi kapatmamız gereken uyarı çıktığında pencereyi kapatıyoruz ve başlat menüsünden MSYS2 MSYS kısayoluyla tekrar açıyoruz.
Kod:
pacman -Su
Bu iki komut ile Bash istemciye ait temel ve sistem bileşenlerini güncellemiş olduk.
Nihayet bu komut ile en son versiyon hazırlanmış ve MinGW 64 bit ile derlenmiş Qt Suite'ınıza kavuşabilirsiniz.
Kod:
pacman -S mingw-w64-x86_64-qt-creator
Qt Creator'un oluşturduğu .pro dosyasına aşağıdaki flagler ile en yüksek performanslı executable dosyayı alabilirsiniz.
Kod:
QMAKE_CXXFLAGS += -std=c++14
QMAKE_LFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
QMAKE_CFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
QMAKE_CXXFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
Visual Studio C++ ve GCC compilerı arasındaki performans farkı ile ilgili açılmış konulara bakabilirsiniz. (MinGW, GCC'nin Windows portu)
Misal matrix çarpımlarında %40'a kadar performans farkı oluşabiliyor.
Difference in performance between MSVC and GCC for highly optimized matrix multplication code

Arkadaşlar Qt için Windows platformuna MinGW 64 bit hem de hepsi en son sürüm otomatik derlenmiş halinin nasıl yükleneceğini buldum.
Öncelikle şu siteden MSYS2 Shell programını indiriyorsunuz.
MSYS2 homepage

Kod:
pacman -Syu
Bu komut sonunda pencereyi kapatmamız gereken uyarı çıktığında pencereyi kapatıyoruz ve başlat menüsünden MSYS2 MSYS kısayoluyla tekrar açıyoruz.
Kod:
pacman -Su
Bu iki komut ile Bash istemciye ait temel ve sistem bileşenlerini güncellemiş olduk.
Nihayet bu komut ile en son versiyon hazırlanmış ve MinGW 64 bit ile derlenmiş Qt Suite'ınıza kavuşabilirsiniz.
Kod:
pacman -S mingw-w64-x86_64-qt-creator
Qt Creator'un oluşturduğu .pro dosyasına aşağıdaki flagler ile en yüksek performanslı executable dosyayı alabilirsiniz.
Kod:
QMAKE_CXXFLAGS += -std=c++14
QMAKE_LFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
QMAKE_CFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
QMAKE_CXXFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
Visual Studio C++ ve GCC compilerı arasındaki performans farkı ile ilgili açılmış konulara bakabilirsiniz. (MinGW, GCC'nin Windows portu)
Misal matrix çarpımlarında %40'a kadar performans farkı oluşabiliyor.
Difference in performance between MSVC and GCC for highly optimized matrix multplication code
Pacman mi?

3TH3M

Üyecik
HTML:
<!DOCTYPE html>
<html lang="tr">
<head>
<meta charset="utf-8">
<title>SDN Programlama Kafeye Yeni Üye Geldi</title>
</head>
<body>
<h1>Selamunaleyküm</h1>
<p>
SDN Programlama Kafe ye Katıldım. Güzel Proje fakat farkli bir platformda daha toplanmaliyiz. SDN Programlama Kafe + Diger Tüm yerli yazilimcilar icin bir platformumuz var Konusunun linki : https://forum.shiftdelete.net/threads/yerli-yazilim-oyun-dahil-gelistirme-kulubu.531734/
</p>
</body>
</html>
https://forum.shiftdelete.net/threads/yerli-yazilim-oyun-dahil-gelistirme-kulubu.531734/

MrtAltg

Dekan
Onursal Üye
Dün biraz python bakayım dedim @Ben Kenobi bir yazısını gördüm vazgectim bu yaştan sonra kafa ne kadar basar bilinmez ama C türevlerine mi çabalasam

Ben Kenobi

Dekan
Yeni başlayanlar için Python iyidir, kendi programinizi en hızlı şekilde yazmak istiyorsanız Python iyidir, dogal multiplatformdur, hangi yazım bilmiyorum ama pythonu ancak script dili olduğu için performans gerektiren alanlarda kullanmayın demisimdir. Ayrıca saf script olduğu için kaynak kodları kapatma derdiniz varsa kullanmayın demiş olabilirim. C++ tabi ki en profesyoneli lakin öğrenme süreci daha uzun, hobi vs içinse girmeyin. C++ bu işi meslek olarak yapacaksanız girin.

MrtAltg

Dekan
Onursal Üye
Aslında pek yeni değilim de farklı diller lisede Q Basic ile başladık sonra amatör olarak VB ve Borland Delphi ile devam ettik sonra bıraktık ben hobi bazında düşünüyordum ne tavsiye edersin peki @Ben Kenobi

Ben Kenobi

Dekan
Hobi bazında Python en iyisi, yanında pyqt gibi bir gui kütüphanesi de öğrenmeniz gerekir. C# ve wpf gui ikilisi linux ile de çalışsın derdiniz yoksa tercih edilebilir, Java bir basamak daha üsttedir, tercih edilmesi mümkün. Farklı olmak istersen gitgide popülerlik kazanan Goo dili de seçenekler arasında.

Ben Kenobi

Dekan
Çünkü şu aşamada yapısal olarak çok da gerekli olmadığı için öyle değildi.
Lakin ileride düşünülen o ki JIT Compiler tarzı birşey gelecek hızlandırmak için, zaten PHP 5'den 7'ye geçişte ciddi performans artışı olmuştu.
Golang olsun Java olsun Node.js olsun rakipleri son zamanlarda performans kelimesini öne çıkardıkları için ve genel trend eskiden olduğu gibi native'den sanala değil de sanaldan native'e doğru yol aldığı için bu bağlamda geri kalmamak istiyorlar, altyapı şimdiden hazırlanıyor.
Tabi ki PHP native olmayacak yanlış anlaşılmasın sadece JIT compiler gibi bileşenler eklenerek kayan yörüngede kendi yerini sağlama alacak.

arsenik

Rektör
Php derlenen dil değil mi neden bunca zaman gerekli olmamış enteresan...

Ben Kenobi

Dekan
php yorumlanan bir dil tıpkı python gibi.
node.js de bu şekilde.
java ise kendi bytecode yapısına çevirerek birtakım optimizasyonları uygulayabilmekte, tabi ki yüzde yüz native performansı olmasa da.
golang ise derlenen bir dil yapısına sahip. 2009 yılında çıktı yani yeni sayılır.
tabi ki hiçbir derleyici 1970lerden bugüne birikimiyle gelen c/c++ kadar büyük optimizasyonlar yapamıyor. (visual c++ bu konuda başarısız benim asıl bahsettiğim gcc, g++ ve bunların native windows portu mingw)
lakin web programlama kısmında zaten bu kadar yüksek performansa da ihtiyaç olmuyor çünkü genelde performansın tıkandığı yerler ya disk io süreleri ya network bağlantıları ya thread veya process poollardaki birikmeler ya da registry/l1/l2/l3/ram tarzı alanların yetersizliği oluyor dolayısıyla c/c++ ile web server oluşturma zahmetine ve ek geliştirme ile bakım maliyetlerine kimse girmek istemiyor.

stat counter