SEO'da trafik herşeydir.

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


ysarac

Üyecik
Katılım
18 Kas 2018
Mesajlar
12
Puanları
1
Konum
Bursa
SEO'da trafik herşeydir.

SEO ile az-çok ilgilenenler, şu yararlıdır, bu zararlıdır diye başlayan ya da biten binlerce şey duymuştur. Hepimiz en başında bir sürü şeye inandık, uyguladık, bazen oldu sandık olmadı, bazen olmadı sandık ama oldu. Sonunda geldiğimiz noktada, işe yararlığından emin olduğumuz, herhangi bir ihlal olmadığı sürece, Google'da, sıralamaya en radikal etkiyi yapan faktörü tanımladık: trafik!

Bir analiz
4 farklı sektördeki web sitesinin, Google'da en yüksek sıralanan, en önemli anahtar kelimelerinde yaptığım analize göre, 1 aylık ortalamada, ilk 10'da sıralanan hiçkimse kendisinden daha üstte sıralanan herhangi bir rakibinden daha fazla trafik almıyor. 1 haftalık ortalamada ise, sadece bir sonuç, kendisinden daha fazla trafik alan, en fazla 1 rakibinden daha üstte sıralanabiliyor. Elbette algoritma bundan çok daha karmaşık, Google sıralamaları tamamen trafiğe göredir diyemeyiz ancak çok önemli olduğu görülüyor.

Backlinkler boşa mı gitti?
Google'ın sitemizi pek tanımadığı dönemlerde mecburen referans olarak kabul ettiği backlinkler mi?
Backlinkleri ikiye ayıralım, işe yarayanların adı referans olsun. Yukarıda bahsettiğim analizde, İlk 10'da sıralanan sonuçların ait olduğu web siteleri birbirlerinden oldukça farklı sayılarda backlink-e sahip gibi görünüyor. Backlink sayılarına göre sıraladığımızda ipucu olabilecek bir şey çıkmıyor ama şahsi kanaatime göre, ilk 10, birbirine yakın sayıda işe yarar türde referansa sahip. Referanslar sadece bağlantı verdiğimiz sitelerden gelmiyor. Örneğin, site sahibinin internetteki diğer aktiviteleri, sosyal medya içeriği, gmail hesabı veya tarayıcısının topladığı veriler de, bulundukları ortamın kalite anlayışından bağımsız olarak, google için birer referans, dolayısı ile
yetki olarak tanımlanabilir!

Backlink geleneğini devam ettirmek isteyenler için, işe yarayabilecek türde backlink oluşturma yollarını bloğumda anlattım.


2019'da backlinkler, oluşturma yöntemleri

Yılmaz Saraç
Seo Uzmanı
 
Üst
stat counter