Telefonda 100mbit, bilgisayarda 10mbit

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

chronic

Üyecik
bilgisayar masaüstü güzel bir pc
internet superonline fiber 100mbit-200gb kotalı
ping: 2-3 civarı
bağlantı 390 mb/sn - 520mb/sn durumda

önceden usb2 minik usb dongle vardı tplink, aşağıda anlatacağım aynı sorun oluyordu.
gittim usb3, 5gli modem aldım yine sorunum devam ediyor. ve kesinlikle işletim sisteminden kaynaklı.

detay:
huawei p9telefonumda (ki eski bir telefondur) 100mbit cayır cayır görüyorum testlerde. bu hep böyleydi.
ancak bilgisayarda sıkıntı var. 5g ile bağlanıyorum modeme.
yeni donanım ekle çıkar yapmadım, yakınında daha önce ne varsa yine onlar var, modem arası mesafe olsun 10-15 metre.
herşeyi denedim olmadı, herneyse gittim format attım 80mbitleri gördü, tabi ayıldım böylece donanımsal sıkıntı olmadığını çözdüm.
ancak bu lanet hız bir gün 80 bir gün 25 bir gün 10 kafasına göre takılıyor, telefonla kontrolde yine sıkıntı yok.
modem arayüzünden baktım, modeme sadece telefon bilgisayar ve televizyon bağlı, ve veri kullanan alet yok test esnasında.
bu windows10 ne yapıyorsa anlamadım, arkaplanda açık uygulama da yok. sistem en son güncellemeleri de almış durumda.

ne yapmak lazım? nette yazılmış bazı standart önerileri uygulamadım ama çözemedim.

edit: ccleaner geçmişi ve kayıt defterleri temizledim, adwcleaner ile tarafım, windows defender açık ve güncel, herhangi bir antiviirüs vs kurulu değil, cacık oyun vs kurulmadı steam dışında bi lol var kurulu, cacık sitelerden cacık uygulama da kurulmadı. çözüm henüz yok.

Son düzenleme:

omer2402

Üyecik
Valla okuyamadım o kadar ama benim düşüncem Ethernet - Wifi Sürücülerinizi kaldırıp en güncelini kurmanız olacak.

chronic

Üyecik
Valla okuyamadım o kadar ama benim düşüncem Ethernet - Wifi Sürücülerinizi kaldırıp en güncelini kurmanız olacak.
komple wifi alıcısını değiştirdim dostum, sürücü de en günceli :D
postu 5-6 saat önce açtığımda 10-20 arası gezinen değer şu an 70mbit veriyor,

chronic

Üyecik
modem arayüzü, farklı kanallar, farklı dns vs her şey denemiş biri olarak bios ve anakarta doğru düşünmeye başlarken sorunu çözmüş olabilirim.
internette yazılan her şeyi yaptıysanız ve olmuyorsa aşağıda yazılanları okuyun.

kablosuz mouse ve klavyeyi çıkartın, usb dongle'ın yerini değiştirin, bir de öyle deneyin hızı.
benim problem ondan kaynaklı gibi görünüyor. 10mbit çıkan test 1 dakika sonra dediklerimi yapınca tekrar 80mbit çıktı.
kafasına göre sürekli farklı hızlar alıyorsanız sinyal karmaşarı yaşıyorsunuzdur.

bende asus mous ve microsoft klavye var, hatta şöyle ki klavye ve wifi dongle yakın takınca klavye de sapıttı düzgün yazmamaya başladı.
bu da sorunun bu parazitlenme oldugunu dogrular nitelikte.

aliyasiny65

Asistan
Windows 7 geç en rahatı sen arkaplanda hiç bir şey çalışmıyor zannediyorsun ama o windows 10 saçma sapan hizmetler açıyor onlar gözükmüyor windows 7 geç aşağıdaki çocuğun verdiği şeyleri yap ben yaptım hızlandı bilgisayar

bu arada hizmetlerden windows media player ağ paylaşım hizmetinide kapat

stat counter