Televizyonum kapatıldığında tekrar kendisi açılıyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


bakiunsal06

Üyecik
Katılım
10 Ara 2018
Mesajlar
9
Puanları
1
Beko marka akıllı televizyonum kapatıldığında tekrar kendisi açılıyor.Acaba ne yapabilirim?
 

Usain

SDN⚡
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
17 May 2018
Mesajlar
5,291
Puanları
113
Kumandada bir sıkıntı olabilir mi veya açılma zamanlayıcısı gibi bir ayar aktif olabilir. Televizyonun ayarlar menüsğne bir göz atın.
 

bakiunsal06

Üyecik
Katılım
10 Ara 2018
Mesajlar
9
Puanları
1
Bunları kontrol ettim.Ancak hala devam ediyor.Televizyonu kapattıktan hemen sonra tekrar açılıyor.
 

Usain

SDN⚡
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
17 May 2018
Mesajlar
5,291
Puanları
113
Sıfırlasanız bir kere?
 

bakiunsal06

Üyecik
Katılım
10 Ara 2018
Mesajlar
9
Puanları
1
Servis geldiğinde sıfırlama işlemini yaptı.Bir süre sonra tekrar aynı sorunu vermeye başladı.TV yi internetten güncelledim.ancak fayda etmedi.
 

PARAzitCELL

Dekan
Katılım
5 May 2017
Mesajlar
5,155
Puanları
113
Konum
sanalalem
yapay zekalı cihazları istediğiniz gibi (sınırların elverdiği ölçüde) programlayabilirsiniz... Onun için ben tv de "kameralı ve internete bağlı" olanlarını tercih etmiyorum hele android gibi bozuk bir işletim sistemi ile çalışanlarına asla "akıllı" demem.
 

Usain

SDN⚡
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
17 May 2018
Mesajlar
5,291
Puanları
113
Android tv'yi fasulyeden sayanlara gülüyorum. Kamera, sesle kontrol vs fasa fiso.
 

PARAzitCELL

Dekan
Katılım
5 May 2017
Mesajlar
5,155
Puanları
113
Konum
sanalalem
Facebook ve Google gibi sosyal medya devlerinin kişisel verilerimizi online ortamda düzenli olarak topladığının farkındayız. Hatta bu verileri bizden habersiz üçüncü şahıslarla paylaşıyor olma ihitmalleri konusunda da ciddi endişeler dile getiriyoruz. Son olarak Facebook’un adının karıştığı Cambridge Analytica skandalında gördüğümüz gibi tüm bu veriler pek de masum amaçlarla kullanılmıyor olabilir.

Akıllı telefonlarımız da bu konuda hiç masum değil. Telefonunuza yüklediğiniz basit bir aplikasyon sizin pek çok özel bilginizi başkalarıyla veya reklamverenlerle paylaşıyor olabilir. Ancak iş kişisel verilerimizin güvenliği olduğunda dikkatimizden kaçan başka bazı teknolojik aygıtlar da mevcut.

New York Times’ın haberine göre internete bağlanabilen akıllı televizyonlar farkında olmadan pek çok kişisel verimizi topluyor ve paylaşıyor olabilir.

Son yıllarda pek çok veri analiz şirketi internete bağlı televizyonlar aracılığıyla ekran başındakilerin ne izlediklerini kolayca tespit edebiliyorlar. Böylece bu şirketlerin kişiye özel online pazarlama yöntemleri kullanması çok daha kolay hale geliyor. Peki acaba bu şirketler size karşı ne kadar şeffaf?

Samba TV, izleyici alışkanlıklarını takip ederek kişiye özel program önerisinde bulunan bir girişim. ABD çapında 13.5 milyon akıllı televizyondan veri toparlayan şirket, geçtiğimiz yıl Time Warner, kablo TV şirketi Liberty Global ve milyarder iş adamı Mark Cuban’dan toplam 40 milyon dolar yatırım almış.

Samba TV’nin Sony, Sharp, Philips gibi pek çok televizyon üreticisi ile anlaşması var. Siz yeni bir akıllı televizyon alıp kurulumu yaptığınızda Samba TV aplikasyonu da sizden kurulum için onay istiyor. Böylece Samba TV size özel akıllı program önerilerinde bulunabiliyor, izleme alışkanlıklarınızı kişiselleştiriyor. Şirketin adı verilmeyen bir yöneticisinin açıklamasına göre 2016 yılı sonunda kullanıcıların %90’ı servise onay vermiş.

Samba TV aktif hale getirildiğinde sistem ekrandaki her pikseli takip ederek izlediğiniz her içeriği tanımlayabiliyor. Hangi programı, reklamı izlediniz, Netflix, HBO gibi hangi servis sağlayıcıyı kullanıyorsunuz, hangi oyunları oynuyorsunuz, hatta hangi siyasal görüşe yakın medya kanallarını takip ediyorsunuz vs..

Bunlara ek olarak Samba TV evde wifi’ye bağlı diğer aygıtları da kolaylıkla tespit edebiliyor.

Veri çağında yaşıyoruz ve bu dönemde her tür kişisel veri reklam verenler için çok büyük değer taşıyor. Siz Facebook veya Google’a verilerimi kaptırmayayım diye çaba sarfederken başka yollardan açıklar veriyor olabilirsiziniz. Farkında olmakta fayda var.


ALINTIDIR...
 
Üst
stat counter