Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Siz Hangi Ubuntu Türevini / Türevlerini Kullanıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    11

Death Mark

Guru
Onursal Üye
Sorun yaşayana kadar devam edicem ondan sonra KDE'den başka bir şeye de geçmem. :D

Türkçesever

Profesör
Evet kuracaktım, ancak bir türlü müsait olamadım. BIOS ayarlarından USB seçemedim biraz karışıklık oldu. Sonrasında da uğraşmak istemedim. Aslında Rufus ile oluşturmuş olduğum USB üzerinden D:\\ tamamen boş olduğu için direkt olarak D:\\ sizini üzerine kuramaz mıyım?
Linux'ta her şey komut üzerinden olmuyor. Program kurmak çeşitli paket yöneticileri veya paket kurucuları sayesinde kolaylıkla yapılıyor.
Kurabilirsin.
KDE on xfce gücündedir ve linux ortamının en kararlı masaüstülerinden biridir. Not düşeyim.
Bu kadar net bir mesaj yazmanıza şaşırdım. Umarım KDE kendini geliştirmiştir.

Death Mark

Guru
Onursal Üye
Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Tövbe de yaw:D
Dün Linux yüzünden foruma bakamadım sinir hastası oldum.
Linux yüzünden değil, Ubuntu ve GNOME yüzünden yaşadın.
Manjaro'da güncellemeleri yükledin mi? Belki yükledikten sonra sorun yaşayacaksın. Sorun yaşayıp yaşamayacağını bilemiyoruz.
Açıkcası bir süre Ubuntu Budgie kullanmıştım. Çok güzel bir dağıtımdı. Ufak tefek sorunları vardı ama o kadar da sorunlu değildi.

Death Mark

Guru
Onursal Üye
Linux yüzünden değil, Ubuntu ve GNOME yüzünden yaşadın.
Manjaro'da güncellemeleri yükledin mi? Belki yükledikten sonra sorun yaşayacaksın. Sorun yaşayıp yaşamayacağını bilemiyoruz.
Açıkcası bir süre Ubuntu Budgie kullanmıştım. Çok güzel bir dağıtımdı. Ufak tefek sorunları vardı ama o kadar da sorunlu değildi.
Sistem güncel şuan mobildeyim. Pcye geçince tekrar bakarım. Güncellemeler çok hızlıydı. Sorun yaşarsam açıklarım. :)

Linux'ta her şey komut üzerinden olmuyor. Program kurmak çeşitli paket yöneticileri veya paket kurucuları sayesinde kolaylıkla yapılıyor.
Kurabilirsin.

Bu kadar net bir mesaj yazmanıza şaşırdım. Umarım KDE kendini geliştirmiştir.
Şöyle konuşayım, kdeyi uzun zamandır takip ederim ancak KDE 5 çıktıktan 3 yıl boyunca kullanmadım. Neden? Tecrübe. Bu adamlar bir majör sürüm ilan ettikten sonraki üç yıl boyunca korkunç hatalarla boğuşuyor ve KDE görebileceğiniz en sorunlu masaüstü haline geliyor. Ancak şu da doğru ki, KDE ekibi sürüm yayınladıktan sonra arkasına uzanıp ne güzel iş yaptık biz diyecek adamlar değil, ortaya attıkları şeyi geliştiriyorlar ve derinlemesine inceliyorlar. Belki xfce'den daha da kararlı diyemem zira xfce 10 yıldır ciddi bir şekilde elden geçmedi ancak KDE linux aleminin pek çok masaüstünden daha kararlıdır. Ama şu da doğru ki, biraz aşinalık istiyor. Mesela varsayılan uygulamalarla sorun yaşandığız hatırımda, biraz sabırlı olsaydınız nasıl değiştirmeniz gerektiğini keşfederdiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Mesela eronis geldi aklıma, KDE dediğim zaman gülen bir xfce kullanıcısı idi. Şimdi kdeden başkası olmaz diyor. Ha ama donanım söz konusu ise kdeye de pek yanaşmıyor.

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Mesela varsayılan uygulamalarla sorun yaşandığız hatırımda, biraz sabırlı olsaydınız nasıl değiştirmeniz gerektiğini keşfederdiniz.
Sorunlarını çözmek istesem ben de araştırıp çözerim ama sorunlu bir masaüstü ortamı olduğu gerçek. Kullanıcıları bu tür sorunlarla uğraştırmak istiyorsanız o başka:
https://forum.shiftdelete.net/threads/linux-cafe.104920/page-225#post-4488261
https://forum.shiftdelete.net/threads/linux-cafe.104920/page-189#post-4451986
Şöyle konuşayım, kdeyi uzun zamandır takip ederim ancak KDE 5 çıktıktan 3 yıl boyunca kullanmadım. Neden? Tecrübe. Bu adamlar bir majör sürüm ilan ettikten sonraki üç yıl boyunca korkunç hatalarla boğuşuyor ve KDE görebileceğiniz en sorunlu masaüstü haline geliyor. Ancak şu da doğru ki, KDE ekibi sürüm yayınladıktan sonra arkasına uzanıp ne güzel iş yaptık biz diyecek adamlar değil, ortaya attıkları şeyi geliştiriyorlar ve derinlemesine inceliyorlar. Belki xfce'den daha da kararlı diyemem zira xfce 10 yıldır ciddi bir şekilde elden geçmedi ancak KDE linux aleminin pek çok masaüstünden daha kararlıdır. Ama şu da doğru ki, biraz aşinalık istiyor. Mesela varsayılan uygulamalarla sorun yaşandığız hatırımda, biraz sabırlı olsaydınız nasıl değiştirmeniz gerektiğini keşfederdiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Mesela eronis geldi aklıma, KDE dediğim zaman gülen bir xfce kullanıcısı idi. Şimdi kdeden başkası olmaz diyor. Ha ama donanım söz konusu ise kdeye de pek yanaşmıyor.
İsteyen geçer, isteyen geçmez. @eronis iyi bir GNU / Linux kullanıcısı ama o da KDE ile ilgili sorun yaşamıştı. Böyle dediğinize göre demek ki KDE kendini geliştirmiş, sorunlarını çözmüş.

Administraktör

Foruma iz bırakmış olma dileğiyle...
Yönetici
Mod. Adayı
Hayır yani çok eski bir pc kullanmayan bir insan neden xfce kullanır anlayamıyorum:D

Death Mark

Guru
Onursal Üye
Yeni deneyimlere açılıp kod yazmada kendini geliştirebilmek için kullanabilir mesela.

Türkçesever

Profesör
Hayır yani çok eski bir pc kullanmayan bir insan neden xfce kullanır anlayamıyorum:D
Xfce'nin sadeliğini seviyordur, olamaz mı? Ben de bir zamanlar MATE kullanıyordum. Yoksa yeni bilgisayarlara Xfce kurulmaması konusunda kural mı çıktı?
Yeni deneyimlere açıp kod yazmada kendini geliştirebilmek için kullanabilir mesela.
Bu cevap biraz olmadı sanki.

Administraktör

Foruma iz bırakmış olma dileğiyle...
Yönetici
Mod. Adayı
Xfce'nin sadeliğini seviyordur, olamaz mı? Ben de bir zamanlar MATE kullanıyordum. Yoksa yeni bilgisayarlara Xfce kurulmaması konusunda kural mı çıktı?
Son derece asabi bir mesaj. Cümlenin sonunda :)D) bulunuyor. Açıkcası daha espirili bir cevap beklerdim Ancak anlaşılan bazılarının espiri anlayışında biraz problem var. Çünkü benzeri bir tepkiyi , conficker yüzünden linux ile 6 ay geç tanıştım dediğimde de yine saçma ve asabi bir tepki verdiniz. Bence daha sakin olmayı denemeli ve düzgün bir uslûp ile açıklama yapmalısınız. Bu yaptığınız anca kavga ve sorun çıkarır...

Türkçesever

Profesör
Son derece asabi bir mesaj. Cümlenin sonunda :)D) bulunuyor. Açıkcası daha espirili bir cevap beklerdim Ancak anlaşılan bazılarının espiri anlayışında biraz problem var. Çünkü benzeri bir tepkiyi , conficker yüzünden linux ile 6 ay geç tanıştım dediğimde de yine saçma ve asabi bir tepki verdiniz. Bence daha sakin olmayı denemeli ve düzgün bir uslûp ile açıklama yapmalısınız. Bu yaptığınız anca kavga ve sorun çıkarır...
Biraz asabi gelmiş olabilir ama niyetim öyle değil. Galiba mesajıma emoji koymadığımdan dolayı yanlış anlaşıldı, özür dilerim.

Death Mark

Guru
Onursal Üye
Kullanılması için sebebler;
  1. Tamamen ücretsiz bir işletim sistemidir.
  2. Güncellemeler konusunda sıkıntı yok. Herhangi bir yükleme derdi yok.
  3. İşletim sistemi gayet kararlı çalışıyor. İlerleyen dönemlerde çok daha stabil ve hızlı hale gelicek.
  4. Daha az yer kaplıyor kimi işletim sisteminde 4GB RAM ve 500GB dahili depolama yeterli gelmez iken Linux'ta böyle bir sorun yok. Minimum 50 GB boş yer gayet yeterli olabiliyor.
  5. Tasarımsal olarak daha çok geliştirme imkanın var.
  6. Arka planda saçma sapan çalışacak uygulama yok.
  7. Açılış hızı çok hızlı.
  8. Virüs bulaşıp sistemim çöktü derdi yok. Virüs ile karşılaşma olasılığınız çok düşüktür. Antivirüs programı aramana da gerek kalmıyor.
  9. Linux dağıtımlarını kurmak çok daha kolay. Windowsta 30 dk uğraşırken Linuxta 10 dk sürüyor. Yapacağın tek şey Rufus ile ISO dosyasını USB belleğe yazdırıp PC'yi yeniden başlatıp boot menüsünden öncelik tanımak ve açınca direk kurulum ekranı geliyor adım adım herşeyi yapıyorsun olup bitiyor.
  10. Herhangi bir driver yükleme derdinde yok herşeyi tanıyıp indirip kuruyor. İşletim sistemini kurarken.
Eksileri var mı var. Buna rağmen halada güzel ve işlevsel bir işletim sistemi. Başta karışık gelicek ama bir zaman sonra sorun kalmıyor.
GNU/Linux; otomasyon sistemlerinde, sunucularda, arabaların dijital sensörlerinde, televizyonların işletim sistemlerinde, mobil cihazların büyük bir çoğunluğunda, savunma sanayinde, uçak yazılımlarında, radarlarda, gemilerde, bankalarda ve benzeri birçok yerde kullanılıyor. Yani bu işletim sistemini kullanmayı, yönetmeyi bildiğiniz takdirde bilişimci olarak çalışabileceğiniz alan çoğalıyor.
Büyük şirketler için tamamen bir avantaj linux. :)

Türkçesever

Profesör
Kullanılması için sebebler;
  1. Tamamen ücretsiz bir işletim sistemidir.
  2. Güncellemeler konusunda sıkıntı yok. Herhangi bir yükleme derdi yok.
  3. İşletim sistemi gayet kararlı çalışıyor. İlerleyen dönemlerde çok daha stabil ve hızlı hale gelicek.
  4. Daha az yer kaplıyor kimi işletim sisteminde 4GB RAM ve 500GB dahili depolama yeterli gelmez iken Linux'ta böyle bir sorun yok. Minimum 50 GB boş yer gayet yeterli olabiliyor.
  5. Tasarımsal olarak daha çok geliştirme imkanın var.
  6. Arka planda saçma sapan çalışacak uygulama yok.
  7. Açılış hızı çok hızlı.
  8. Virüs bulaşıp sistemim çöktü derdi yok. Virüs ile karşılaşma olasılığınız çok düşüktür. Antivirüs programı aramana da gerek kalmıyor.
  9. Linux dağıtımlarını kurmak çok daha kolay. Windowsta 30 dk uğraşırken Linuxta 10 dk sürüyor. Yapacağın tek şey Rufus ile ISO dosyasını USB belleğe yazdırıp PC'yi yeniden başlatıp boot menüsünden öncelik tanımak ve açınca direk kurulum ekranı geliyor adım adım herşeyi yapıyorsun olup bitiyor.
  10. Herhangi bir driver yükleme derdinde yok herşeyi tanıyıp indirip kuruyor. İşletim sistemini kurarken.
Eksileri var mı var. Buna rağmen halada güzel ve işlevsel bir işletim sistemi. Başta karışık gelicek ama bir zaman sonra sorun kalmıyor.
GNU/Linux; otomasyon sistemlerinde, sunucularda, arabaların dijital sensörlerinde, televizyonların işletim sistemlerinde, mobil cihazların büyük bir çoğunluğunda, savunma sanayinde, uçak yazılımlarında, radarlarda, gemilerde, bankalarda ve benzeri birçok yerde kullanılıyor. Yani bu işletim sistemini kullanmayı, yönetmeyi bildiğiniz takdirde bilişimci olarak çalışabileceğiniz alan çoğalıyor.
Büyük şirketler için tamamen bir avantaj linux. :)
Bence konu kapanmalı ama Xfce nedir? :rolleyes:

stat counter