Yatırım olarak tercihiniz?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

beyzabetül

Profesör
arkadaşlar elinizde bir miktar paranız olsa ne yapardınız

a)ev/dükkan alır kiraya verirdim
b)kiracıyla uğraşmaktansa bankaya yatırır faizini kullanırdım
c) faiz islam dinine göre haram olduğundan katılım bankalarında değerlendirirdim
d)Altın,dolar hisse senetlerine yatırım yapardım

arkadaşlar öneriniz mümkünse bu seceneklerden biri olsun

Bepob

Profesör
b den hayır gelmez an verimlisi a dır.d de iyidir fakat sakıncalıdır riskli işdir.büyük ihtimal a derdim

beyzabetül

Profesör
b den hayır gelmez an verimlisi a dır.d de iyidir fakat sakıncalıdır riskli işdir.büyük ihtimal a derdim
öncelikle cevabınız için teşekkürler
kiracılarla uğraşmak zor.kiranı alamayabilirsin,kirayı verdiğin yer kullandıkça eskir
katılım bankalarında kar payına ortak olmak iyi değil mi?banka zarar etmiyor.üç beş yukarı aylık aldığın kar payı aynıdır.ana paraya da birşey olmuyor.ama bunda da paranın dinen zekat verme olayı var.

rdksr725

Asistan
Piyasaya hakimsen piyasayı takip ediyorsan tabi dünya piyasası da dahil d seçeneği en karlı seçenektir.

beyzabetül

Profesör
Piyasaya hakimsen piyasayı takip ediyorsan tabi dünya piyasası da dahil d seçeneği en karlı seçenektir.
cevabınız için teşekkürler.
bir ara dolara yatırım yaptım ne kar ne kazancım oldu.geçenlerde altına yatırım yaptım büyük zarar ettim.tabiki tecrübesizliğimden dolayı.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

arsa al 10 yıl geriye bakma. ;)
cevabınız için teşekkürler
çok ilerisi için arsa en karlı olabilir.ama bunda da tecrübe sahibi işin ehli olmak gerekir.örneğin aldığın arsanın yarın ileride kamulaştırma vs durumlarda olabilir.üstelik değerli olan arsayı kimse kolay kolay satmak istemez

neet

Guru
Onursal Üye
cevabınız için teşekkürler.
bir ara dolara yatırım yaptım ne kar ne kazancım oldu.geçenlerde altına yatırım yaptım büyük zarar ettim.tabiki tecrübesizliğimden dolayı.

cevabınız için teşekkürler
çok ilerisi için arsa en karlı olabilir.ama bunda da tecrübe sahibi işin ehli olmak gerekir.örneğin aldığın arsanın yarın ileride kamulaştırma vs durumlarda olabilir.üstelik değerli olan arsayı kimse kolay kolay satmak istemez
nakite ihtiyacı olan bir arsa örneğin amcamın yaptığını söyleyeyim size.
bundan 5 sene önce 300 bin tl'ye bir arsa aldı.arsanın o zamanki ederi 250 bin civarı idi.
şuan arsanın değeri yaklaşık 680 bin tl. en azından alınan teklif bu.

sizde ederinden fazla verirseniz o arsanın sahibi olabilirsiniz.
tabi dediğiniz gibi para edecek mi, gelişir mi? sorularına cevaplarınız olumlu olmalı.

beyzabetül

Profesör
nakite ihtiyacı olan bir arsa örneğin amcamın yaptığını söyleyeyim size.
bundan 5 sene önce 300 bin tl'ye bir arsa aldı.arsanın o zamanki ederi 250 bin civarı idi.
şuan arsanın değeri yaklaşık 680 bin tl. en azından alınan teklif bu.

sizde ederinden fazla verirseniz o arsanın sahibi olabilirsiniz.
tabi dediğiniz gibi para edecek mi, gelişir mi? sorularına cevaplarınız olumlu olmalı.
bizim buralar yani oturduğum mahalle şuan yeni yeni gelişmekte.araştırma hastanesi ,yeni adliye binası,5 yıldızlı oteller falan yapıldı.hemen hemen birçok kişi arsasını yada tarım alanı yerlerini konut alanına çevirip mütahide kat karşılığı verdiler.biz de kendi yerimizi 4 akraba aile birleştirip mütahide kat karşılığı verdik.kendi hisseme de daire ve dükkandan bir bölüm düştü.şimdi bu daireleri ne yapacağıma karar veremediğimden böyle bir konu açıp fikirlerinizi öğrenmeye çalışıyorum. kendim herhangi bir işte de çalışmadığımdan aylık sabit bir kazancımın olmasını istiyorum.nasıl değerlendirebilirim bunun arayışı içerisindeyim

Bepob

Profesör
öncelikle cevabınız için teşekkürler
kiracılarla uğraşmak zor.kiranı alamayabilirsin,kirayı verdiğin yer kullandıkça eskir
katılım bankalarında kar payına ortak olmak iyi değil mi?banka zarar etmiyor.üç beş yukarı aylık aldığın kar payı aynıdır.ana paraya da birşey olmuyor.ama bunda da paranın dinen zekat verme olayı var.
Hocam dini bakımdan dedim ben sizin ne düşündüğünüzü bilemem fakat ben müslüman olduğum için dinen yasaklanıyor ve faiz haram oluyor geriye zaten pek seçenek kalmıyor bunlar içinde.Yani en mantıklısı olan daire satın almaktır.Altın almakta iyidir fakat risklidir zararda edersin karda zaman gösterir.

Lazzz

Rektör
Yatırımın boyutuna bağlı, örneğin 1 Milyon TL param varsa 500 bin veya 600 bin ile ev değil dükkan alırım kiraya veririm. Geri kalan para ile borsaya girerim. Dini açıdan borsada herhangi bir faiz olmadığı için haram da değil. :)

FBK

Doçent
üniversite civarında eşyalı dairelerden alıp kiraya vermek daha mantıklı.

Lazzz

Rektör
Bizim burda 2000 TL den aşağı eşyalı daire yok. 2000 TL öğrenciler de vermez özel yurt daha mantıklı bence. Yada eşyasız tutup spotçudan 1. sene çamaşır bulaşık buzdolabı almak 2. sene diğer ihtiyaçları :)

FBK

Doçent
Bizim burda 2000 TL den aşağı eşyalı daire yok. 2000 TL öğrenciler de vermez özel yurt daha mantıklı bence. Yada eşyasız tutup spotçudan 1. sene çamaşır bulaşık buzdolabı almak 2. sene diğer ihtiyaçları :)
ben şuan sakaryada yaşıyorum 2+1 full eşyalı dairede 650 tl'ye oturuyorum. nerde oturuyosunuz bilmiyorum ama farklı illerden de alabilirsiniz daire. şuan üniversitenin orda full eşyalı 2+1 daire 75.00 tl 80m2

yusufsan21

Dekan
Bence en mantıklısı üretim. Nasıl olur bilmiyorum ama küçük bir fabrika kurup bir şeyler uretirsen, ileride çok zengin olabilirsin.

Tabi benimkisi sadece uzaktan bir hayal. :)

beyzabetül

Profesör
Hocam dini bakımdan dedim ben sizin ne düşündüğünüzü bilemem fakat ben müslüman olduğum için dinen yasaklanıyor ve faiz haram oluyor geriye zaten pek seçenek kalmıyor bunlar içinde.Yani en mantıklısı olan daire satın almaktır.Altın almakta iyidir fakat risklidir zararda edersin karda zaman gösterir.
hocam ben katılım bankalarını kastetdim.örneğin albakara,türkiye finans,kuveytürk gibi bankalar.yani bunlar faiz işletmiyor.kar ve zarara ortak oluyorsun.ama banka pek zarar etmıyor.yani aylık alacağın kazanç üçbeş yukarı aynı oluyor.yani bu bankalar diğer bankalar gibi parayı faizle işletmiyor.heralde dieğr faizli bankalardan tek farkı bu.örneğin müşterilerine 100 tl kredi veripte daha sonra vadeli olarak 200 tl almıyorlar
daha önce paramı faiz bankalarında değerlendırmeye çalıştım ama bu yüzden başka yerden kayebttim.ne zaman ki paramı faız bankasından çektım ozaman diğer işlerim düzeldi.bu yüzdeen kımseye tavsiye etmem.aldığım faizi de boğazımdan geçirmedim öte beriye harcadım.aslında bu faiz parasını alıp sokaklarda aç kalan hayvanlara yedırmek lazım

Bepob

Profesör
hocam ben katılım bankalarını kastetdim.örneğin albakara,türkiye finans,kuveytürk gibi bankalar.yani bunlar faiz işletmiyor.kar ve zarara ortak oluyorsun.ama banka pek zarar etmıyor.yani aylık alacağın kazanç üçbeş yukarı aynı oluyor.yani bu bankalar diğer bankalar gibi parayı faizle işletmiyor.heralde dieğr faizli bankalardan tek farkı bu.örneğin müşterilerine 100 tl kredi veripte daha sonra vadeli olarak 200 tl almıyorlar
daha önce paramı faiz bankalarında değerlendırmeye çalıştım ama bu yüzden başka yerden kayebttim.ne zaman ki paramı faız bankasından çektım ozaman diğer işlerim düzeldi.bu yüzdeen kımseye tavsiye etmem.aldığım faizi de boğazımdan geçirmedim öte beriye harcadım.aslında bu faiz parasını alıp sokaklarda aç kalan hayvanlara yedırmek lazım
Çok saçma bi düşünce bakın kendi ağzınızla diyosunuz adı üstünde faiz müslüman biri zaten yapmaz bunu haramdır bakın sizdede hayati bi örneğe ders olmuş.Yani bi yandan doğruyu yapmak bi yandan da ders çıkarmak lazım.Katılım bankası demişsiniz benim ondan bi haberim yok o yüzden pek bir şey diyemeyeceğim.

beyzabetül

Profesör
Yatırımın boyutuna bağlı, örneğin 1 Milyon TL param varsa 500 bin veya 600 bin ile ev değil dükkan alırım kiraya veririm. Geri kalan para ile borsaya girerim. Dini açıdan borsada herhangi bir faiz olmadığı için haram da değil. :)
kiracılarla uğraşmak sıkıntı. iyi kullanmıyorlar.zamanında alamıyorsun.kimin ne olduğu belli değil.hisse seentleriden falan anlamam.bır ara altına yatırım yaptım büyük zarar ettim.hemen bozdurdum.şimdi zararımı nasıl karşılacağım dıye düşünuyorum

galiba öğrenci dostusunuz :) öğrenciye daire falan kiralamayı pek tavsiye etmiyorlar.hele de erkek öğrencilere.ama şimdiki öğrenci yurtları beş yıldızlı otel gibi diyorlar .

Çok saçma bi düşünce bakın kendi ağzınızla diyosunuz adı üstünde faiz müslüman biri zaten yapmaz bunu haramdır bakın sizdede hayati bi örneğe ders olmuş.Yani bi yandan doğruyu yapmak bi yandan da ders çıkarmak lazım.Katılım bankası demişsiniz benim ondan bi haberim yok o yüzden pek bir şey diyemeyeceğim.
ama yaptığım davranış güzel birşey değil mi?yani faiz parasıyla sokaktaki aç hayvanların karınlarını doyurmak,fakirlere dağıtmak..belki sevabı yoktur ama yinede güzel bir davranış değil mi?

Lazzz

Rektör
@beyzabetül Belirli bir süreli kontrat aldığın zaman depozitoyuda düzgün birşey aldığın zaman bir ikileme vardı halk dilinde yazamıyorum **** **** iyi bakacaklar :D depozitodan keseceksin. Erken mi çıktı kontrat elinde kanalan ayların ücretlerini talep edeceksin.

stat counter