yazılımcı olmak istiyorum

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Oriolus Belası

Asistan
Yazılımı konu dışında tutarsak ülkemizde başlıca üniversitelerden mezun olmadıktan sonra yüksek maaş çok zor.
Yazılımda ve havacılıkta durum biraz farklı, ben genç arkadaşlarıma ideallerinin/hayallerinin peşinden koşmalarını bunun içinde iyi üniversite ve bölümlerde okumalarını genel olarak söylemek isterim. Olanakları olan gençler 2.dil, branş spor ve 1 müzik aleti çalma gibi donanımlara da sahipler..
Sırf para çok kazanmak için meslek sahibi olmakta ileride manevi olarak tatmin etmeyebilir.
Örnek olarak İstanbul'dan bıkıp küçük yerlere yerleşen arkadaşım sayısı son yıllarda arttı.
Hayat tamamen para hocam. Çocuğunuzun eğitiminden tutunda ulaşımına kadar, ailenizin yemek ihtiyacından tutunda giyinme ihtiyacına kadar hepsi para. Bir müddetten sonra kendi kişisel hazlarınız için değilde ailenizin düzgün bir hayat sürebilmesi için çalışıyorsunuz. Tıpkı babalarımızın bizi bu güne kadar büyüttüğü gibi.

Ben kesinlikle konu sahibinin sevmediği mesleği yapmasını öneriyorum ancak seveceği mesleğide yapacaksa tek önceliği dersler olmalı. En azından Türkiyede bu böyle. Yadeyse ileride üzülmesi kuvvetle muhtemel düşüncesindeyim.

kmurat

Dekan
Amerika'da da her Üniversitenin adı "Harvord" değil. İyi bir yere gelecek adam daha okul senelerinde kendini belli eder. Herkes doğal bir seçim sonrası kendine denk gelenlerle birlikte okur ve kendine denk gelenlerle birlikte yaşar. Ne insanlar eşit, ne de koşullar. Her şey bir mücadele sonucunda elde edilir. Hayat şartları böyle. Biz Türkler çoğunlukla okumayı sevmeyiz. Hazıra konmak gibi bir hayalimiz var hep. Ağaca çaput bağlar, bundan bir hayır umarız. Ata yatırır, doğru at'ı tahmin etmeyi bir yeteneğimiz gibi görürüz. Ve zor kazandığımızı kolay kaybederiz.

Oriolus Belası

Asistan
Üniye gidince önünüze iki yol çıkacak. Biri ünide kalmak diğeri özel sektöre atılmak.

Eğer ünide kalınacaksa hangi üniversite kazandığının çokta bir önemi yok belki o zaman c# öğrenmeye ne zaman başladığının bir önemi olur ancak amacın özel sektöre atılmaksa

1)Referans
2)Hangi üniversiteden mezun olduğun
3)Yaptığın stajlar

etkilidir.

Ha eğer diyorsan ki ben kendi işimi kuracağım o zamanda

1)Sağlam bir fikir
2)İnsan Mühendisliği
3)Para

ya ihtiyacın var.

kmurat

Dekan
İncik bocuk detaylar için de atışmayın her konuda. Gereksiz yere konuyu dağıtıyorsunuz.

stat counter