Yepyeni ATM’miz: Milli ATM

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Katılım
26 Eyl 2017
Mesajlar
736
Puanları
63
Konum
Istanbul
TÜBİTAK ve Ekonomi Bakanlığı teşvikli, Elektronet firmasının ürettiği Milli ATM, 140 farklı işlemi gerçekleştirmesinin yanında ehliyet çıkarma ve toplu taşıma kart dolumu dahi yapabiliyor.
Türk mühendislerin ürettiği, TÜBİTAK’ın desteği ve Ekonomi Bakanlığı’nın teşvikleriyle üretilen Milli ATM, 140 farklı işlem yapabiliyor. Bankacılık işlemleri dışında bir dakikada ehliyet çıkarabilen Milli ATM ile devlet tabanlı ödemeler, döviz, çek-senet bozdurma ve İstanbulkart gibi toplu taşıma kartı dolumu işlemleri yapılabiliyor.

Tamamen yerli sermaye ile kurulan ve dünyanın çeşitli ülkelerine teknoloji ihraç eden Elektronet A.Ş. tarafından geliştirilen Milli ATM, şu anda 7 ülkede kullanılıyor. ABD dahil birçok ülke ise mevcut ATM sistemlerini rafa kaldırarak Milli ATM’nin siparişi için sıraya girmiş durumdalar. Milli ATM’nin kullanıldığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde ehliyetlerin yarısı, ruhsatların ise tamamı bu cihazlarda basılıyor.Türkiye’de 6 ay içerisinde kullanılmaya başlanacak
Ürünü geliştiren şirketin İcra Kurulu Başkanı olan Can Yanyalı, geleneksel ATM’lerin artık yetersiz kaldığını ve müşterilerin beklentilerine cevap vermekte zorlandığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

"Son 30 yıldır aynı ATM'ler üretiliyor. Para alıyor, para veriyor. Bizde de durum çok farklı değil, ATM’ler sadece bankacılık işlemleri için kullanılıyor. Oysa yüzlerce işlem gerçekleştirmek mümkün. Milli ATM ile bu önyargıyı kırdık. Kuruluşumuzdan bu yana ATM’ler için 20 milyon dolar yatırım yaptık. Elektronet olarak 300’ü yurtdışında 1.000 patente sahibiz ve 20’den fazla ülkeden mühendisle çalışıyoruz. Türk mühendislerin dünyadaki meslektaşlarından bilgi olarak hiçbir eksiği yok. Hatta risk alma kabiliyetleri çok yüksek, her zaman yapacaklarına inanıyorlar ve çoğu zaman da bunu başarıyorlar. Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ile Milli ATM’miz, altı ay içinde Türkiye'de de kamu kurum ve bankalarında kullanılmaya başlanacak. Vakıfbank ile görüşmelere başladık, bir cihaz kuruyoruz 6 ay kadar bir test sürecimiz olacak. Bizim için öncelik kamu, onlar Milli ATM’ye öncülük ediyor.”
 

ladder

Asistan
Katılım
5 Haz 2011
Mesajlar
140
Puanları
28
haber gercek ise uygulayanlara alkis ve düşünene helal olsun
 

Kadima

Rektör
Katılım
17 Mar 2011
Mesajlar
11,984
Puanları
113
Duymak istediğimiz haberler bunlar, tebrik etmek lazım.
 
Üst
stat counter