Yine 99 Depremi gibi bir deprem olabilir mi?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Bana eksiklerimi sorma hayat. Mustafa Kemal derim.
Ankara'da yaşıyorum.Yaprak oynamıyor.Hava 39-40 derece,rüzgar esiyor SICAK SICAK. Aynı fırından sıcak ekmek alırsınız poşet veya kese kağıdına bakdığınızda sıcak hava yüzünüze vurur aynen öyle.Ben depremi yaşamadım.Ama ailem yaşadı.Anlattıklarına görede hava böyle imiş. Allah bir daha yaşatmasın.Sizin fikirlerinizi görmek isterim.

VECTORRR

Dekan
Yasaklı
buralarda ortalama 45 derece ve 50 dereceye dahi çıkıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve buranın havası resmen yakıyor sıcaklıktan değil boğucu ve yakıcı pis bir hava var.

Administraktör

Foruma iz bırakmış olma dileğiyle...
Yönetici
Mod. Adayı
Ankara'da yaşıyorum.Yaprak oynamıyor.Hava 39-40 derece,rüzgar esiyor SICAK SICAK. Aynı fırından sıcak ekmek alırsınız poşet veya kese kağıdına bakdığınızda sıcak hava yüzünüze vurur aynen öyle.Ben depremi yaşamadım.Ama ailem yaşadı.Anlattıklarına görede hava böyle imiş. Allah bir daha yaşatmasın.Sizin fikirlerinizi görmek isterim.
Elbetteki 99 depremi gibi bir deprem daha yaşanacak istanbulda ancak sıcaklık ile depremin herhangi bir bağlantısı bulunmuyor.

Mxns

Üyecik
Sıcaklıkla depremin dolaylı olarak bağlantısı olabilir. Mesela toprak ısındığında haşereler yüksek yerlere kaçar. Evlere üst katlara gibi ...

Van depremi öncesinde toprak ısınmış ve tarla yanmıştı ! Keza marmarada da deniz tabanı ve suyu ısındı. Bunlar büyük deprem belirtisidir.

Orta ölçekli depremlerde bu radde sonuçlar görmezsiniz lakin. Ani rüzgar geçişleri. Yer küreden çıkan gazların hava koşulları uygunsa yağmura dönüşmesi gibi durumlar söz konusudur.

Denizli depremi 6 Ağustosta gün batımı kızıllığı ile işaret vermiştir. Süren artçılarda serin ve rüzgarlı bir hava sağlamıştır.

Aslında Afrika deprem bölgesinde olmadığı için daha sıcak ve susuzdur. Çünkü deprem bölgeleri fay içerir ve faylar su döngüsünde hava etkileşiminde aktif rol oynar.

Administraktör

Foruma iz bırakmış olma dileğiyle...
Yönetici
Mod. Adayı
Sıcaklıkla depremin dolaylı olarak bağlantısı olabilir. Mesela toprak ısındığında haşereler yüksek yerlere kaçar. Evlere üst katlara gibi ...

Van depremi öncesinde toprak ısınmış ve tarla yanmıştı ! Keza marmarada da deniz tabanı ve suyu ısındı. Bunlar büyük deprem belirtisidir.

Orta ölçekli depremlerde bu radde sonuçlar görmezsiniz lakin. Ani rüzgar geçişleri. Yer küreden çıkan gazların hava koşulları uygunsa yağmura dönüşmesi gibi durumlar söz konusudur.

Denizli depremi 6 Ağustosta gün batımı kızıllığı ile işaret vermiştir. Süren artçılarda serin ve rüzgarlı bir hava sağlamıştır.

Aslında Afrika deprem bölgesinde olmadığı için daha sıcak ve susuzdur. Çünkü deprem bölgeleri fay içerir ve faylar su döngüsünde hava etkileşiminde aktif rol oynar.
Elinize sağlık çok açıklayıcı olmuş.

Mxns

Üyecik
Tabi mesela kaplıca jeotermal gibi yer altı kaynakları tektonizmanın bir getirisidir. Hatta dünyanın iklim ekosisteminin bir parçasıdır. Aşırı büyük depremler olduğu zaman kışlar sert geçer. Sürekli büyük depremler olması buz dolabı mantığı gibidir. Sıkışan ve ısınan gaz göğe salınır ve serinler. Buzul çağları öncesi muhtemelen mega depremlerde de artışlar olmuştur. Meraklısına araştırma konusudur. ;)

VECTORRR

Dekan
Yasaklı
Tabi mesela kaplıca jeotermal gibi yer altı kaynakları tektonizmanın bir getirisidir. Hatta dünyanın iklim ekosisteminin bir parçasıdır. Aşırı büyük depremler olduğu zaman kışlar sert geçer. Sürekli büyük depremler olması buz dolabı mantığı gibidir. Sıkışan ve ısınan gaz göğe salınır ve serinler. Buzul çağları öncesi muhtemelen mega depremlerde de artışlar olmuştur. Meraklısına araştırma konusudur. ;)
Deprem olmazsa dünya da olmaz ancak:D deprem dünyanın nabzıdır.

Ben Kenobi

Dekan
Depremin en net belirtilerinden biri aslında deprem ışıkları veya deprem sesleridir.

Bu ışıklar veya seslerden birkaç saniye ile 12 saat içerisinde deprem olabilir.
Maalesef bazen bu ışıklar veya sesler depremden önce değil, deprem anında veya depremden sonra olur yani depremin tipine göre değişir.

Bir diğer net belirtilerden biri ise yılanların yeryüzüne çıkmasıdır.
Depremleri bir veya birkaç gün önceden hissedebilen yılanlar yeryüzüne çıkar ve gerek evlerde gerekse yollarda yılan görülme vakalarında belirli bir bölgede gözle görülen bir artış olur.
Bir diğer net belirti ise birkaç saniye, dakika veya saat öncesinden hayvanların huzursuzlanması ve sebepsizce sağa sola koşturmasıdır.

AmbaSSadoR

Profesör
Umut iyi bir şeydir ve iyi bir şey asla ölmez...
99 daki depremi yaşamış ve yardım bölgesinde 1 ay kadar kalmış bir insanım (gölcükte) Rabbim bir daha yaşatmasın diyoruz ama insan olarak önlemde almıyoruz sadece oflayıp puflayıp anma zamanında üzüldüğümüzü belirtip kendimizi avutuyoruz ,yazık yitip giden onca insan umutlar hayatlar aileler elbet bir gün yine deprem olacak yine aynı manzara ve yine utanmaz insanların yıkılan binaları ve ceza almayan sorumlular en sonunda da FITRAT a indirgenen insanlık .301 madenciye sahip olamadık sorumluları elini kolunu sallayarak dolaşıyor 17 bin küsür kişi yitip gitmiş çok mu!!

Samet UCA

.Net Geliştiricisi
99 depremini yaşadım küçüktüm ama iyi hatırlıyorum. O dönemler çok sık deprem oluyordu sürekli çadırlarda kalıyorduk. O dönem depremde hayatını kaybeden insanlara rahmet dilerim. Marmara bölgesinde çok büyük deprem olacak söylentileri var. Geçen bizim ilçede 1 bina çöktü 1 haftada kaldıramadılar öyle bir deprem olursa bilemiyorum çok kötü olur. Yapılarımız zaten çürük. Toplama alanları sınırlı ki benim yakınlarımda hiç arazı yok bi deprem olsa nereye sığınacağız onuda bilmiyorum.

Obenfuhrer

Asistan
Yasaklı
Ankara'da dikili ağaç olmadığındandır o :)

Bana eksiklerimi sorma hayat. Mustafa Kemal derim.
99 depremini yaşadım küçüktüm ama iyi hatırlıyorum. O dönemler çok sık deprem oluyordu sürekli çadırlarda kalıyorduk. O dönem depremde hayatını kaybeden insanlara rahmet dilerim. Marmara bölgesinde çok büyük deprem olacak söylentileri var. Geçen bizim ilçede 1 bina çöktü 1 haftada kaldıramadılar öyle bir deprem olursa bilemiyorum çok kötü olur. Yapılarımız zaten çürük. Toplama alanları sınırlı ki benim yakınlarımda hiç arazı yok bi deprem olsa nereye sığınacağız onuda bilmiyorum.
Aynen

stat counter