Yum Kullanıcıları İçin DNF'ye Hızlı Kılavuz

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

DNF'yi kullanıyor musunuz?


  • Kullanılan toplam oy
    2

Türkçesever

Profesör
Katılım
12 Eyl 2016
Mesajlar
1,582
Puanları
113
Konum
Türkiye
DNF paket yöneticisi paketleri kurmak, güncellemek ve kaldırmak için sağlam özellikler sunar.

DNF olarak daha iyi bilinen Dandified yum, RPM tabanlı Linux dağıtımları için paketleri kuran, güncelleyen ve kaldıran bir yazılım paketi yöneticisidir. İlk önce Fedora 18'de test edilebilir bir durumda (yani teknik önizleme) tanıtıldı ancak Fedora 22'den bu yana Fedora'nın varsayılan paket yöneticisi oldu.

Geleneksel yum paket yöneticisinin yeni nesil versiyonu olduğundan yum'da bulacağınızdan daha gelişmiş ve sağlam özelliklere sahiptir. DNF'yi yum'dan ayıran özelliklerden bazıları şunlardır:
  • Modern bağımlılık çözme teknolojisine dayalı bağımlılık hesaplaması
  • Optimize edilmiş bellek yoğun işlemler
  • Python 2 ve Python 3'te çalıştırma yeteneği
  • Python API'ları için eksiksiz belgeler
DNF, istemci makinelerde sorgu çalıştırmak için RPM bağımlılıklarını çözen hawkey kütüphaneleri kullanır. Bunlar tatmin edici bir algoritma kullanan bir paket bağımlılığı çözücüsü olan libsolv üzerine inşa edilmiştir. Algoritma hakkında daha fazla bilgiyi libsolv'un GitHub deposunda bulabilirsiniz.

DNF ve Yum'da Farklı Olan CLI Komutları

Yum'un DNF'de bulacağınız komut satırı arayüzündeki (CLI) değişikliklerden bazıları.

dnf update veya dnf upgrade: dnf update veya dnf upgrade uygulamasının sistemde aynı etkisi vardır: Her ikisi de kurulu paketleri günceller. Ancak tam yum --obsoletes update gibi çalıştığı için dnf upgrade tercih edilir.

resolvedep: Bu komut DNF'de mevcut değil. Bunun yerine dnf provides hangi paketin belirli bir dosya sağladığını bulmanızı sağlar.

deplist: Yum'un RPM bağımlılıklarını listeleyen deplist komutu, bağımlılık sorgusunu çözmek için paket bağımlılık çözücü algoritmasını kullandığından DNF'de kaldırıldı.

dnf remove <package>: Kaldırmak istediğiniz şeyin somut versiyonlarını belirtmelisiniz. Örneğin; dnf remove kernel "kernel" adı verilen tüm paketleri siler, bu nedenle dnf remove kernel-4.16.x gibi bir şey kullandığınızdan emin olun.

dnf history rollback: Belirlediğiniz işlemden sonraki işlemleri geri alan bu kontrol, RPM Database Tool'daki tüm olası değişikliklerin işlem geçmişinde saklanmadığından iptal edildi.

--skip-broken: Bağımlılık sorunları için paketleri kontrol eden bu install komutu, --skip-broken ile yum olarak tetiklenir. Ancak şimdi varsayılan olarak dnf update'nin bir parçası olduğu için artık buna gerek kalmadı.

-b, --best: Bu anahtarlar işlemlerde mevcut en iyi paket versiyonlarını seçer. Bağımlılık nedenleriyle varsayılan olarak kuramayan güncellemeleri atlayan dnf upgrade sırasında bu anahtar DNF'yi yalnızca en son paketleri dikkate almaya zorlar. dnf-upgrade --best kullanın.

--allowerasing: Bağımlılıkları çözmek için kurulu paketlerin silinmesine izin verir. Bu seçenek, kaldırılacak paketlerin açıkça tanımlanmadığı yum swap X Y komutuna bir alternatif olarak kullanılabilir.

Örneğin: dnf --allowerasing install Y.

--enableplugin: Bu anahtar tanınmadı ve bırakıldı.

DNF Automatic

DNF Automatic aracı, dnf upgrade için alternatif bir CLI'dır. Otomatik bildirim, indirmeler veya güncellemeler için systemd zamanlayıcılarından, cron işlerinden vb. otomatik ve düzenli olarak çalışabilir.

Başlamak için dnf-automatic rpm'yi kurun ve systemd zamanlayıcı birimini (dnf-automatic.timer) etkinleştirin. Varsayılan yapılandırma dosyası (/etc/dnf/automatic.conf olan) tarafından belirtilen şekilde davranır.

Kod:
# yum install dnf-automatic
# systemctl enable dnf-automatic.timer
# systemctl start dnf-automatic.timer
# systemctl status dnf-automatic.timer
Varsayılan yapılandırmayı geçersiz kılan diğer zamanlayıcı birimleri aşağıda listelenmiştir. Sistem gereksinimlerinize uygun olanı seçin.
  • dnf-automatic-notifyonly.timer: Mevcut güncellemeleri bildirir.
  • dnf-automatic-download.timer: Paketleri indirir ancak kurmaz.
  • dnf-automatic-install.timer: Güncellemeleri indirir ve kurar.
Paket Yönetimi İçin Yararlı Olan Temel DNF Komutları

# yum install dnf
: Bu, yum paket yöneticisinden DNF RPM'yi kurar.

# dnf --version: Bu, DNF versiyonunu belirtir.

# dnf list all veya # dnf list <package-name>: Tüm veya belirli paketleri listeler; Bu örnek sistemde mevcut olan çekirdek RPM'sini listeler.

# dnf check-update veya # dnf check-update kernel: Bu, sistemdeki güncellemeleri görüntüler.

# dnf search <package-name>: DNF aracılığıyla belirli bir paketi aradığınızda depoda bulunan tüm özel sembol aramalarının yanı sıra tam bir eşleşme arar.

# dnf repolist all: Bu; sistemdeki tüm etkin depoları indirir ve listeler.

# dnf list --recent veya # dnf list --recent <package-name>: --recent seçeneği, sisteme son eklenen tüm paketleri yığar. Diğer liste seçenekleri; --extras, --upgrades ve --obsoletes'tir.

# dnf updateinfo list available veya # dnf updateinfo list available sec: Bunlar, sistemde bulunan tüm önerileri listeler; sec seçeneği de dâhil olmak üzere "security fix" etiketli tüm önerileri listeleyecektir.

# dnf updateinfo list available sec --sec-severity Critical: Bu, "critical" olarak işaretlenmiş sistemdeki tüm güvenlik önerilerini listeler.

# dnf updateinfo FEDORA-2018-a86100a264 --info: Bu, --info anahtarı aracılığıyla herhangi bir danışma belgesinin bilgilerini doğrular.

# dnf upgrade --security veya # dnf upgrade --sec-severity Critical: Bu, sistemde mevcut tüm güvenlik tavsiyelerini uygular. --sec-severity seçeneğiyle Critical, Important, Moderate veya Low olarak işaretlenmiş şiddeti olan paketleri ekleyebilirsiniz.

Özet

Bunlar sadece az sayıda DNF'nin özellikleri, değişiklikleri ve komutlarıdır. DNF'nin CLI'sı, yeni eklentiler ve hook API'ları hakkında eksiksiz bilgi için DNF kılavuzuna bakın.

Referanslar

This work, "Yum Kullanıcıları İçin DNF'ye Hızlı Kılavuz", is a derivative of "A quick guide to DNF for yum users" by Opensource.com, used under CC BY-SA. "Yum Kullanıcıları İçin DNF'ye Hızlı Kılavuz" is licensed under CC BY-SA by Türkçesever.
 
Son düzenleyen moderatör:
Üst
stat counter